"Latviešu tautasdziesmas" 1. sējums

KolekcijaAkadēmiskais izdevums "Latviešu tautasdziesmas"
Nosaukums"Latviešu tautasdziesmas" 1. sējums
Papildu informācija“Latviešu tautasdziesmu” 1. sējums. Darba dziesmas. Dziesmas un dziedāšana. Druvā, pļavā, maltuvē ir pirmā publikācija latviešu tautasdziesmu pilnizdevuma sērijā. Tajā iekļautas tautasdziesmas, kas veltītas dziedāšanas tradīcijai, kā arī zemkopībai un ar to saistītajiem darbiem. Skatiet arī: tautasdziesmas par dziedāšanu kā jauniešu līksmas dabas izpausmi – iekļautas arī 8. sējumā; dziesmas par lopkopību – 2. sējumā, savukārt par tādiem arodiem kā dravniecība, medniecība, zvejniecība – 3. sējumā.

Pievienotajā datnē (sadaļa "Faili") pieejama pilna sējuma skenētā versija. Datnes lielā apjoma dēļ tās ielāde var aizņemt vairākas minūtes. Sējuma skenētās versijas pirmajās lapās izveidots saturs ar saitēm. Proti, spiežot uz nodaļas virsraksta satura rādītājā, tas automātiski aizvedīs uz konkrēto vietu sējumā. Līdzīgi aktivizēti arī virsraksti nodaļās, nodrošinot atgriešanos uz satura rādītāju.

Tautasdziesmas ir mainīgas – tās pārveidojušās laika gaitā, atspoguļojot izmaiņas cilvēku pasaules uztverē un praksēs. Vienlaikus tautasdziesmas teksta uzbūve zinātājam to ļauj pielāgot konkrētam notikumam. Šādi radies milzīgais tautasdziesmu variantu skaits. Tā kā tos nav iespējams apjoma dēļ publicēt pilnā tekstā, tautasdziesmu akadēmiskajā izdevumā izmantota saīsinātā rakstība. Detalizētāk par to lūdzam lasīt sējumā ievietotajā nodaļā “Kā lasāmi dziesmu varianti”.

5.2. sējumā iekļauts Akadēmiskā izdevuma "Latviešu tautasdziesmas" kolekciju rādītājs – saraksts ar Latviešu folkloras krātuves arhīva kolekcijām, kurās atrodamas tautasdziesmas un kuras izmantotas šī izdevuma tapšanā. Rādītājs kārtots pēc reģionālā principa, norādot arī iesūtītāju. Izmantojot rādītājā iekļautos kolekciju Nr. (t.i. tabulas pirmajā kolonnā norādīto skaitli), garamantas.lv kolekciju sadaļā iespējams atrast manuskriptus, no kuriem tautasdziesmas izrakstītas un veikt tālāku tautasdziesmu, to teicēju un pierakstītāju izpēti.

Par sējumu izdošanu un arī atļauju izvietot to skenētās versijas esam pateicīgi izdevniecībai “Zinātne”.

Sējuma digitalizācija veikta projekta "Daudzveidīga tradicionālās kultūras satura nodrošinājums digitālajā vidē" ietvaros, kas saņēmis Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "KultūrELPA" finansējumu.

IzdevējsApgāds "Zinātne"
Darba veidsoriģināldarbs
Klasifikators
Mākslinieks
Redaktors
Sastādītājs
Saistītie darbi
Izdošanas gads/vieta1979
Apgāds "Zinātne"
Latvijas Zinātņu akadēmija
Akadēmijas laukums 1, Rīga, LV-1050
Atslēgvārdi
Digitālais saturs (publikācijas pdf fails)Digitālais saturs (publikācijas pdf fails)

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Latvijas Zinātņu akadēmija
(Akadēmijas laukums 1, Rīga, LV-1050)
1979Izdošanas gads/vietaĒka, māja

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.